Исправну историју може знати само...

Химна Српске мајке

Боже, једини праведни делиоче правде,
ти који си ми подарио живот који живим,
ти који си судио мојим синовима,
Немањи, Милошу и Лазару.
Ти због којег живимо,
послушај речи грешнице ове
и услиши Господе молитве моје,
за народ свој молим те ја,
за твоју помоћ која ми треба,
да народ свој повучем ка теби,
да вечно огањ Православља с'ја.
Дај ми особине синова мојих,
јер они су праведни и јаки били,
тако ћу успети, тако ћу опстати
и даље Православље ширити.

Picture
Picture
Picture
Pomaze bog sestre i braco

kosovo.co.rs

Picture
Picture
Picture

Преведи на
други језик

Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Фацебоок фан клуб
free counters

Православље

Православље


Хришћани вјерују да је Исус Месија (Христос) за кога су пророци рекли да ће доћи на Земљу (Стари завјет) да спаси људе. За хришћане, Исус Христос је учитељ, модел за прави начин живота на Земљи, инкарнација Бога, спасиоцчовјека, који је на крсту дао свој живот за све људе, да би се људи могли искупити за своје гријехе и на тај начин спасити. Хришћани вјерују да је Исус устао из мртвих, трећи дан по распећу, касније се подигао на небо, и на тај начин побиједио смрт. Већина хришћана сматра да ће Исус поново доћи на Земљу узети своју Цркву и судити свим људима (живима и мртвима) који су икада живјели на Земљи. Исус Христос је проповиједао о божјем (небеском) краљевству и значају његова боравка на Земљи. Многи поборници су га сматрали Месијом. Грчка ријеч Χριστός у пријеводу значи Месија, па су тако прве Христове слиједбенике у Антиохији назвали хришћанимаименом које је остало до данас. Хришћанство је представљало прву универзалистичку религију, насупрот дотадашњим националним религијама, и проповиједало једнакост свих људи пред Богом: Јевреја, Грка, Римљана, сиромашних, богатих, жена, мушкараца. Због свега што је Исус проповиједао, а што је доста опширно описано у четири јеванђеља (која су прве четири књиге Новога завјета), број Исусових ученика и слиједбеника је брзо растао, посебно међу сиромашним људима. Хришћани зову поруку Исуса Христа јеванђељем Божији син и (χριστιανοί), («добра вијест») и тако се књиге гдје су записана Исусова проповиједања и живот, зову јеванђеља (четири јеванђеља у Новом завјету).


Патријарх Српски господин Иринеј

Picture

Нови поглавар Српске православне цркве Иринеј биће свечано устоличен 25. априла у Пећкој патријаршији. Добро је што ће бити и страних гостију јер ће моћи и сами да виде стање на Косову и шта Пећка патријаршија значи за српску цркву и српски народ, рекао патријарх Иринеј.
Патријарх српски Иринеј изјавио је да ће његово свечано устоличење бити одржано у Пећкој патријаршији 25. априла.
Изјава патријарха српског Иринеја
"Тада ће почети Сабор, а наставак ће бити у Београду", рекао је патријарх.
Према његовим речима, у Пећкој патријаршији ће бити и страних гостију и то је добро, "јер ће моћи и сами да виде стање на Косову и шта значи Пећка патријаршија за српску цркву и српски народ".
Међу најважнијим питањима у наредном периоду патријарх је навео потребу да "окупимо и повежемо дијаспору" и да се "наш народ кога има на свим континентима осећа као народ који припада јединственој цркви, држави Србији и да се враћа својим коренима".
Говорећи о односима Српске православне цркве и непризнате Македонске православне цркве, српски патријарх је нагласио да смо "увек чинили све да тај проблем превазиђемо".
Додао је да у решавању проблема са Македонском црквом "сада постоји нови проблем јер постоји и нова званична црква који сви народи признају (Охридска архиепископија)".
"Сада ће требати напора и са њихове стране да међусобно реше тај проблем. Наша врата су отворена, моја је жеља да нађемо решење", додао је патријарх Иринеј.
Поглавар СПЦ је напоменуо да "смо ми најближи једни другима, да имамо заједничку историју, културу, језик" и да "то што се раније догађало није било нормално".


Боже правде

Боже правде, ти што спасе од пропасти досад нас,
чуј и одсад наше гласе и од сад нам буди спас.
Моћном руком води, брани будућности српске ток,
Боже спаси, Боже храни, српске земље, српски род!

Сложи српску браћу драгу на свак дичан славан рад,
слога биће пораз врагу а најјачи српству спас.
Нек на српској блиста грани братске слоге златан плод,
Боже спаси, Боже храни српске земље, српски род!
Нек на српско ведро чело твог не падне гнева гром
Благослови Србу село поље, њиву, град и дом!
Кад наступе борбе дани к’ победи му води ход
Боже спаси, Боже храни српске земље, српски род!
Из мрачнога сину гроба српске славе нови сјај
настало је ново доба више среће, Боже дај!
Отаџбину српску брани много вековне борбе плод
Боже спаси, Боже брани  моли ти се српски род!

Picture

Патријарх Српски господин Павле

Picture

Патријарх српски Павле (Кућанци, 11. септембар 1914. — Београд, 15. новембар 2009) је био поглавар Српске православне цркве од 1990. до 2009. године. Његово пуно име и титула су гласили „Његова светост архиепископ пећки, митрополит београдско-карловачки, патријарх српски гг. Павле“.
Рођен је 11. септембра 1914. године као Гојко Стојчевић у селу Кућанци, срез Доњи Михољац у Славонији, тада у Аустроугарској, а сада у Хрватској.
За патријарха Српске православне цркве изабран је 1. децембра 1990. Сутрадан, 2. децембра, устоличен је у Саборној цркви у Београду. Церемонију је извршило 12 епископа, 12 свештеника и 13 ђакона. Избор је обављен за живота претходног патријарха, Германа, и без његове сагласности. Павлово име нашло се на листи кандидата у деветом кругу гласања. Довољан број гласова за улазак на листу кандидата у првом кругу добили су епископ шумадијски Сава и епископ жички Стефан, а тек у деветом кругу „цензус“ је прешао и епископ рашко-призренски Павле. После тога, по тзв. апостолском начину бирања, коверте са именима тројице кандидата стављене су на Јеванђеље, архимандрит троношки Антоније Ђурђевић их је промешао и потом извукао коверат са именом патријарха. Најстарији присутни великодостојник митрополит сарајевски Владислав отворио је коверат и прочитао име. Митрополит Владислав је био патријархов школски друг из богословије у Сарајеву, а архимандрит Антоније заједно са њим сабрат манастира Раче. Нови 44. патријарх СПЦ тада је рекао: „Моје су снаге слабе, то сви знате. Ја се у њих не надам. Надам се у вашу помоћ, кажем и понављам, у помоћ Божју којом ме је Он и до сада држао. Нека буде Богу на славу и на корист Његовој цркви и нашем напаћеном народу у ова тешка времена. Ми немамо никакав програм патријаршијске делатности, наш програм је Јеванђеље Христово.“